Технологія виробництва робіт по сумісним монтажу будівельних конструкцій і технологічного устаткування

Технология производства работ по совмещенному монтажу строительних конструкций и технологического оборудования
Production technology, combining the work of building structures and installation of process equipment
Зельцер Р.Я.
Лучинский С.А.
монтажні роботи, приватні потоки, суміщений монтаж, монтажний процес, інтенсивність потоку
монтажные работы, частные потоки, совмещённый монтаж, монтажный процесс, интенсивность потока
works, private flows, combined installation, assembly process, flow rate
Наведено інформацію про розробки потокової організації суміщеного монтажу будівельних конструкцій і технологічного обладнання на прикладі будівництва комплексу об'єктів на території електродепо "Харківське" (м. Київ). Роботи з монтажу будівельних конструкцій і технологічного устаткування виконуються трьома спеціалізованими потоками. Визначено загальну тривалість спеціалізованого потоку.
Приведена информация о разработках поточной организации совмещенного монтажа строительных конструкций и технологического оборудования на примере строительства комплекса объектов на территории электродепо” Харьковское” (г. Киев). Работы по монтажу строительных конструкций и технологического оборудования выполняются тремя специализированными потоками. Определена общая продолжительность специализированного потока.
The article presents information on the developments of the author of the mainstreaming of the combined installation of building structures and technological equipment for example the construction of complex objects on the territory of depots "Kharkiv " (Kiev). Installation work of building structures and technological equipment , there are three specialized streams. Considered the technological structure of specialized streams. Enforcement methods for calculating the intensity of specialized flow value of the average operating budget performance cranes and specialized intensity flows. Given sequence diagram for installation of structures and equipment supply. Determined by the total duration of specialized stream. Determine the need to reduce material and labor costs , estimated direct costs USD millions and tens of thousands of man - days of labor costs , reduce construction time and timely commissioning. This requires a complex theoretical and practical developments aimed at improving the efficiency of production processes and the use of advanced methods of work, of scientific and technological progress. Combined mounting structures and process equipment provides extension and improvement of production capacity electrodepot "Kharkiv " in shortened , providing transfer of industrial production to a new technological level in no time.
Управління розвитком складних систем, номер 17, 2014
Управление развитием сложных систем, номер 17, 2014
Management of Development of Complex Systems, Number 17, 2014
14 Март 2014
ТЕХНОЛОГІЇ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ
Киевский национальный университет строительства и архитектуры, Киев

1. Спиридонов Е.С. Технологія залізнічного будівництва [Текст] // Е.С. Спиридонов, А.М. Прізмазонов,
А.Ф. Аккуратов, Т.В. Шепітько. – М. – 2002. – С.450-512.

2. Литвинова О.О. Технологія будівельного виробництва [Текст] / О.О. Литвинова, Ю.І. Белякова. – К.: Головне вид-во, 1984. – 479 с.

3. Черненко В.К. Технологія будівельного виробництва [Текст]/ В.К. Черненко В.К., М.Г. Ярмоленко. – К., 2002. – 430 с.

4. Лівінського О.М. Технологія будівельного виробництва. Книга 3. Монтажні та механо-монтажні роботи. / О.М. Лівінського. – К.: МП “Леся”, 2012. 412 с.

5. Лівінського О.М. Монтажні та механо-монтажні роботи / О.М. Лівінськог. – К.: МП“Леся”, 2011. – 400 с.

6. Фоков Р.И. Проектирование возведения корпусов-заводов. – Харьков, 1966. – 130 с.

7. Фоков Р.И. Выбор опимальной организации и технологии возведения зданий. – К., 1969. – 192 с.

8. Ушацький С.А. Організація будівництва / С.А. Ушацький, Ю.П. Шейко, Г.М. Тригер: Підручник. – К., 2007. – 521 с.

9. Пищаленко Ю.А. Технология возведения зданий и сооружений: Підручник. – К., 1982. – 192 с.

10. Дудар І.Н. Технологія зведення будівель і споруд./ Навч. посібник. – Вінниця: ВНТУ, 2005. – 111 с.

11. Атаев С.С. Технология и механизация строительного производства.– М., 1983. – 679 с.

1. Spiridonov E.S., Prіzmazonov A.M., Akkuratov A.F., Shepіtko T.V.(2002). Tehnologіya zalіznіchnogo budіvnitstva. Moscow, 450-512.

2. Litvinov O.O., Belyakov Y.І., (1984). Tehnologіya budіvelnogo virobnitstva ,Kiev, the cerebral form of, 479.

3. Chernenko V.K., Yarmolenko M.G.(2002). Tehnologіya budіvelnogo virobnitstva, Kiev, 290-315s

4. Lіvіnskogo O.M.(2012). Tehnologіya budіvelnogo virobnitstva, Kiev, 150-280

.5. Lіvіnskogo O.M.(2011). Montazhnі that mechano- montazhnі Robot, Kiev, 400

6. Fokov R.I.(1966) Design and construction of buildings , factories, Kharkiv, 130 s

7. Fokov R.I.(1969) Choosing opimalnoy organization and technology of construction of buildings, Kiev, 192s

8. Ushatsky S.A., Sheiko Y.P., Triger G.M.,(2007). Organіzatsіya budіvnitstva, Kiev, 521 s

9. Pischalenko Y.A.(1982). Technology of construction of buildings and structures, Pіdruchnik - Kiev , 192

10. Dudar І.N.(2005) Tehnologіya Institution of buildings i sporud. Navch. posіbnik. – Vinnitsa,VNTU, 111

11. Atayev S.S.(1983). Technology and mechanization of construction production, Moscow , 679.