Концептуальні засади управління проектами сталих просторових систем

Концептуальные основы управления проектами устойчивых пространственных систем
Conceptual Principles of Project Management for Sustainable Spatial Systems
Н.В. Павліха
Ю.В. Марчук
N.V. Pavlikha
Iu.V. Marchuk
проектне управління, сталий просторовий розвиток, системний підхід
проектное управление, устойчивое пространственное развитие, системный подход
project management, the sustainable development, systematic approach
Здійснено глибокий аналіз концептуальних засад управління проектами сталих просторових систем. Представлено порівняння традиційного та проектного підходів до управління розвитком просторових систем. Досліджено сутність поняття «управління проектом» та визначено базові методологічні принципи розробки та реалізації проектів. Запропоновано модель життєвого циклу проекту сталого просторового розвитку регіону.
Осуществлен глубокий анализ концептуальных основ управления проектами устойчивых пространственных систем. Представлено сравнение традиционного и проектного подходов к управлению развитием пространственных систем. Исследована сущность понятия «управление проектом» и определены базовые методологические принципы разработки и реализации проектов. Предложена модель жизненного цикла проекта устойчивого пространственного развития региона.
The application of project management methodology in the management of sustainable development provides a spatial system modernization, reconstruction and replacement of individual circuits, methods and tools of management in order to improve its efficiency. That means a gradual transition from the traditional model of administrative management, a main feature of which is folloing instructions, to the new management system, where the central backbone element becomes a focus on achieving results. The modeling of management and developement processes is notable in the modern project management. Models within the modern concept of project management are not only the means of research and analysis of complex social, economic, environmental phenomena, but real management tools because they help to process targets of development, project plans are based on them, and they also promote conducting oversight of project implementation. The paper deals with the comprehensive analysis of the conceptual foundations for the sustainable project management systems. The authors presents a comparison of traditional and project management approach of spatial development. There was explored the nature of the "project management" concept and defined the basic methodological principles of projects design and implementation. There was proposed the project life cycle model of sustainable spatial development.
Управління розвитком складних систем, номер 18, 2014
Управление развитием сложных систем, номер 18, 2014
Management of Development of Complex Systems, Number 18, 2014
30 Май 2014
УПРАВЛІННЯ ПРОЕКТАМИ
Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, Луцьк

1.     Білорус, О.Г. Імперативи сталого розвитку в епоху глобалізації / О.Г. Білорус, Ю.М. Мацейко // Економічний часопис – ХХІ. – 2002. – С. 341 – 343.

2.     Будзан, Б.П. Менеджмент в Україні: сутність і перспективи. – К.: Основи, 2001. – С. 34 – 36.

3.     Габрель, М.М. Просторова організація містобудівних систем / Інститут регіональних досліджень НАН України. – К.: Видавничий дім А.С.С., 2004. – С. 265 – 268.

4.     Гранберг, А.Г. Основы региональной экономики: о структуре, методологии и содержании // Российский экономический журнал. – 2000. - №11-12. – С. 100-115.

5.     Долішній, М.І. Основи регіоналізації: концептуальний підхід / М.І. Долішній, С.М. Злупко // Регіональна економіка. – 2003. №3. С. 7 – 17.

6.     Злупко, С.М. Екогомологічні засади регіональної політики сталого розвитку в умовах глобалізації // Регіональна економіка. – 2002. – №4. – С. 28 – 35.

7.     Павліха, Н.В. Концептуальні засади управління сталим розвитком просторових систем: Препринт. – Луцьк: Надстир’я, 2005. – С.10 – 17.

8.     Павлов, В.І. Політика регіонального розвитку в умовах ринкової трансформації (теоретико-методологічні аспекти та механізми реалізації); під наук. ред. М.І. Долішного. – Луцьк: Надстир’я, 2000. – С. 187 – 191.

9.     Пахомова, Н.В. Экологический менеджмент / Н.В. Пахомова, А. Эндрес, К. Рихтер. – СПб: Питер, 2003. –
С. 298 – 301.

10.  Пила, В.І. Механізми управління міжтериторіальним і транскордонним співробітництвом / В.І. Пила,
О.С. Чмир // Науковий вісник Чернівецького університету. Випуск 141 – 142. Економіка. – Чернівці, 2002. – С. 20 – 21.

1.     Bilorus, O.G. Maceyko, Iu.M. (2002). Imperatives of sustainable development in the globalization era. Economic Journal – XXI, 341 – 343.

2.     Budzan, B.P. (2001). Management in Ukraine: the nature and prospects, 34 – 36.

3.     Gabrel, M.M. (2004). The spatial organization of urban systems. Institute for Regional Studies of the NAS of Ukraine, 265 – 268.

4.     Granberg, A.G. (2000). Fundamentals of the regional economy: the structure, methodology and content. Russian economic journal, 100-115.

5.     Dolishniy, M.I. Zlupko, S.M. (2003). Fundamentals of regionalization: a conceptual approach. Regional Economics, 7 – 17.

6.     Zlupko, S.M. (2002). Ecohomological principles of regional policies for sustainable development in terms of globalization. Regional Economics, 28 – 35.

7.     Pavlikha, N.V. (2005). Conceptual foundations of spatial sustainability management systems, 10 – 17.

8.     Pavlov, V.I. (2002). Regional development policy in a market transformation (theoretical and methodological aspects and mechanisms of implementation), 187 – 191.

9.     Pakhomova, N.V. Endres A. Richter K. Environmental management, 298 – 301.

10.  Pyla, V.I. Chmyr, O.S. (2002). Control mechanisms of inter-territorial and cross-border cooperation. Scientific Bulletin of Chernivtsi University, 20 – 21.