Науково-методологічний базис управління якістю проектів через вплив на трудові ресурси

Научно-методологический базис управления качеством проекта посредством воздействия на трудовые ресурсы
Scientific-methodological basis of quality management project through impact on workforce resources
Концевич В. В.
Kontsevych V. V.
якість, трудові ресурси, зацікавленість у компоненті проекту, система цілеспрямованих несилових взаємодій
качество, трудовые ресурсы, заинтересованность в компоненте проекта, система целенаправленных несиловых взаимодействий
quality, workforce, the interest to the component of the project, the system of targeted non-violent interactions
Розглянуто підхід керування якістю проекту через вплив на трудові ресурси. Введено загальні терміни з позиції управління проектами. Дано тлумачення основних термінів у рамках теорії несилової взаємодії.
Предложен научно-методологический базис управления качеством проекта посредством воздействия на трудовые ресурсы. Введены основные понятия и даны разъяснения этим понятиям с позиций теории несилового взаимодействия.
The approach of quality management of the project is reflected through the impact on workforce. The basic concepts in the field of human resource management are introduced. The publication describes general idea how to improve quality of the project via workforce. The theory of non-violent interaction is proposed for measuring influence of different factors on the interest to the component of the project. This theory should help to formalize influence of information on people and to develop methods and models for prediction and achievement required quality. The publication explains basic notions and concepts in terms of the theory of non-violent interaction. According to it, two measures will be used for numeric expressions of interest in the project component: the certainty of project quality and quantity effects on the quality of the project. Workforce resources are considered as system of targeted non-violent interactions in the publication. Feature investigations will be based on proposed concept and will include methods and models for management workforce resources for improving project quality.
Управління розвитком складних систем, номер 19, 2014
Управление развитием сложных систем, номер 19, 2014
Management of Development of Complex Systems, Number 19, 2014
30 Сентябрь 2014
ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ЕКОНОМІЦІ
Киевский национальный университет строительства и архитектуры, Киев

1.     Ильенкова С.Д. Управление качеством / С. Д. Ильенкова, Н. Д. Ильенкова, С. Ю. Ягудин и др. – М.: ЮНИТИ, 1998. – 200 с.

2.     Бушуев С.Д. Руководство по управлению качеством в проектном менеджменте [Электронный ресурс]. – http://www.iso.staratel.com/    ISO10006/ISO10006.htm

3.     Харитонов И.М. Управление проектами [Электронный ресурс]. – http://www.twirpx.com/file/321638/

4.     Дейнека А.В. Стратегия управления персоналом организации // Краснодар: КИМПиМ, 2009. – 266 с.

5.     Армстронг М. Стратегические управление человеческими ресурсами / М. Армстронг; пер. с англ. / Под ред. Н.В. Гринберг. – М.: Инфра-М, 2002. — 328 с.

6.     Бушуєв С.Д. Проактивне управління програмами організаційного розвитку: навч. посіб / С.Д. Бушуєв, Н.С. Бушуєва, Ю.Ф. Ярошенко. – К.: Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт., 2008. — 68 с.

7.     Тесля Ю.Н. Применение теории несилового взаимодействия в проактивном управлении качеством проекта [Текст] / Ю.Н. Тесля, В.В. Концевич // Управління розвитком складних систем. ‑– 2013. ‑ № 13. – С. 58 – 61.

8.     Тесля Ю.Н. Повышение качества проектов на основе применения интроформационного метода проактивного управления трудовыми ресурсами / Ю.Н. Тесля, В.В. Концевич // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб.наук.пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В.Даля, 2013 - №1(45). – С. 83-88.

9.     Тесля Ю.Н. Введение в информатику природы / Ю.Н. Тесля: монография. – К.: Маклаут, 2010. – 256 с.

10.  Тесля Ю.Н. Понятийный аппарат теории несиловго взаимодействия [Текст] / Ю.Н. Тесля, О.В. Тесля // Управління розвитком складних систем. – 2010. ‑ № 1. – С. 46 – 52.

11.  Тесля Ю.Н. Расширяющаяся вселенная проектов / Ю. Н. Тесля, А. А. Белощицкий// Вісник ЧДТУ. – 2011. – № 3. – С. 67–71.

1.     Ilenkova, S.D., Ilenkova, N.D., Yagudin, S.U.,(1998) Quality management // Moscow: UNITV, 200.

2.     Bushuev, S.D. Guidelines for quality management in project management [electronic source]. ‑ http://www.iso.staratel.com/ ISO10006/ISO10006.htm

3.     Charitonov, I.M. Харитонов И.М. Project Management [electronic source]. ‑ http://www.twirpx.com/file/321638/

4.     Deyneka, A.V.,(2009) Strategy of workforce management // Krasnodar: KIMPM, 266.

5.     Armstrong М.,(2002) Strategic human resources management // Moscow: Infra, 328.

6.     Bushuev, S.D., Bushueva, N.S., Yaroshenko, U.F., (2008) Proactive management of organizational development programs // Kyiv, Ukraine: KNUCA, 68.

7.     Teslya Y.N., Kontsevych V.V. (2013) Analysis of risks when ensuring information safety. Management of complex systems. Kyiv, Ukraine: KNUCA, 13, 58-61.

8.     Teslya Y.N., Kontsevych V.V.,(2013) Improving the quality of projects on the basis of the introformation method proactive human resource management. Project management and development of production, 45, 83-88.

9.     Teslya Y.N., (2010) Introduction to Computer Science Nature // Kyiv, Ukraine: Macalut, 256.

10.  Teslya Y.N., Teslya O.V., (2010) Conceptual apparatus of the theory of non-violent interaction. Management of complex systems. Kyiv, Ukraine: KNUCA, 1, 46-52.

11.  Teslya Y.N, Beloschitsky A.A., (2011) Expanding universe of projects. Cherkasy, Ukraine: CSTU, 3, 67-71.