Взаємодія систем управління в межах гомеостатичної системи управління проектом

Взаимодействие систем управления компании в рамках гомеостатической системы управления проектом
Interaction management systems within the company's project management system homeostatic
И.И. Оберемок
Н.В. Оберемок
I.I. Oberemok
N.V. Oberemok
гомеостатика; гомеостатична система; управління проектами; проект; система управління
гомеостатика; гомеостатическая система; управление проектами; проект; система управления
homeostatics; homeostatic system; project management; project management system
Представлена корпоративная система управления проектами как комплекс взаимодействующих независимых функциональных систем управления. Предложен гомеостатический подход для построения систем управления проектами компании, как механизм эффективного взаимодействия функциональных систем. Рассмотрены типы взаимодействия между элементами управления в рамках гомеостатической системы управления проектами.
Представлено корпоративну систему управління проектами як комплекс взаємодіючих незалежних функціональних систем управління. Запропоновано гомеостатичний підхід для побудови систем управління проектами компанії, що забезпечує механізм ефективної взаємодії функціональних систем. Розглянуто типи відносин між елементами управління в рамках гомеостатичної системи управління проектами.
System of corporate governance is presented as a set of interacting independent control systems. Also considered are the constituent elements of the management system, considered their heterogeneity and the mechanisms of interaction at each level represented elements of control systems. Homeostatic approach proposed for the construction of the project management company, as a mechanism for effective interaction of systems. Peculiarities of construction project management systems homeostatic relatively static homeostatic control systems. Consider the change of control systems with respect to the phases of the project. The types of relationships between management systems under homeostatic control system project. Describes the key features of each of the types of relationships and how these relationships affect the quality of interaction and control systems to work across homeostatic system project management in general. Indicated that the main task of the project management team is to minimize the competition as a type of relationship between the company's management system.
Управління розвитком складних систем, номер 20, 2014
Управление развитием сложных систем, номер 20, 2014
Management of Development of Complex Systems, Number 20, 2014
26 Декабрь 2014
УПРАВЛІННЯ ПРОЕКТАМИ
1 Киевский национальный университет строительства и архитектуры, Киев; 2 Киевский национальный университет им. Тараса Шивченко, Киев

1.     Бушуев С.Д. Корпоративная культура в области развития организаций – ключ к успеху / С.Д. Бушуев, Р.Ф. Ярошенко, Н.П. Ярошенко/ Управління розвитком складних систем: зб.наук.пр. – К. : КНУБА, 2011. – №8.
 – С. 55-59.

2.     Бушуева Н.С. Модели и методы проактивного управления программами организационного развития: монография. – К. : Наук. Світ, 2007. – 199 с.

3.     Тесля Ю.Н. Модели и методы внедрения корпоративной системы управления проектами в девелопменте / Ю.Н. Тесля, И.И. Оберемок, А.Г. Тиминский // Управління проектами та розвиток виробництва: зб.наук.пр. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2009. - №1(29). – С.29-35.

4.     Тесля Ю.Н. Система управления проектами авиастроительного предприятия // Ю.Н. Тесля., А.В. Егорченков., Н.Ю. Егорченкова., Д.С. Катаев., Н.А. Черная / Управління розвитком складних систем: зб.наук.пр. – К. : КНУБА, 2011.
 – №8. – С. 55-59.

5.     Горский Ю.М. Гомеостатика гармония в игре противоречий / Ю.М. Горский, А.М. Степанов, А.Г. Теслинов
– Иркутск : Репортер A1, 2008 – 634 c.

6.     Оберемок И.И. Гомеостатический подход  в проектном управлении //Управління розвитком складних систем: зб.наук.пр. – К. : КНУБА, 2014. – №19. – С. 50-53.

1.     Bushuyev, S., Yaroshenko, R. & Yaroshenko., N. (2011) Corporate culture in development organizations - the key k success // Project managementandproductiondevelopment. –(8). – 55-59.

2.     Bushueva, N. (2007) Models and methods for proactive management of organizational development programs: monograph, Science. Svet, 199.

3.     Teslya, Y., Oberemok, I. & Timinsky, A. (2009) Models and methods of implementation of the corporate project management system in development //Project managementandproductiondevelopment. (29). – 29-35.

4.     Teslya, Y., Egorchenkov, A., Egorchenkova, N., Kataev. D. & Chernaya N. (2011) Project Management System aircraft manufacturer / Y. Teslya., //Project managementandproductiondevelopment. (8). – 55-59.

5.     Gorsky, Y., Stepanov, A. & Teslinov, A. (2008). Homeostatics harmony of contradictions in the game. Reporter A1, 634.

6.     Oberemok, I. (2014). Homeostatic approach to project management / Project managementandproductiondevelopment. (19). 50-53.