НЕЧІТКА МОДЕЛЬ ПРИВ’ЯЗКИ СПОЖИВАЧІВ ДО МЕРЕЖ РІЗНИХ КАТЕГОРІЙ

НЕЧЕТКАЯ МОДЕЛЬ ПРИВЯЗКИ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ К СЕТЯМ РАЗНЫХ КАТЕГОРИЙ
FUZZY MОDEL OF CONSUMERS CONNECTION TO THE NETWORKS WITH DIFFERENT CATEGORIES
Полтораченко Н.І.
інженерна мережа; математична модель; багатокритеріальна задача; нечіткі числа
инженерная сеть; математическая модель; многокритериальная задача; нечеткие числа
engineering network; mathematical model; multiple-criteria problem; fuzzy numbers
Розглянуто задачу прив’язки споживачів до мереж різних категорій при проектуванні інженерної мережі з кількома критеріями якості та нечіткими числами, які виражають невизначеність даних. Побудовано дві математичні моделі задачі, запропоновано способи їх розв’язання.
Рассмотрена задача привязки потребителей к сетям разной категории при проектировании инженерной сети с несколькими критериями качества и нечеткими числами, которые выражают неопределенность данных. Построены две математические модели задачи, предложены способы их решения.
This work deals with the problem of consumers connection to the networks with different categories during the network engineering design with multiple quality criteria and fuzzy numbers that express ambiguous data. Two mathematical models of the problem are constructed. The first model was developed for the case where the distribution of consumers connection is between two categories of networks, but takes into account several quality criteria and limits on permissible network load. The model is based on the principle of Bellman-Zadeh with the introduction of Boolean variables. This approach allows the solution of multi objective problem with uncertainty to be reduced to the problem of Boolean programming. The second model is developed for the case where the distribution of consumers connection is between the networks with multiple categories, but considers only one criterion of quality. Priorities of consumers connection are expressed in terms of fuzzy number sets with their membership functions. The theorem of isolation is used, and separation threshold is introduced. This model can serve as a basis for real programming so as the key point is multiple criteria. Despite this fact, it can be used in the early designing stages as an expert judgment for the criterion of quality – capital investments.
Управління розвитком складних систем, номер 21, 2015
Управление развитием сложных систем
10 Декабрь 2014
Інформаційні технології проектування

1.     Атаманчук В.В. Особливості розвитку систем теплопостачання й шляхи їх оптимізації [Текст]: наук.-техн. зб. / Містобудування та територіальне планування. – К. : КНУБА, 2009. – № 35. – С. 25-33.

2.     Насонкіна Н.Г. Стратегія проведення моніторингу й реформування систем муніципального водопостачання [Текст]: наук.-техн. зб. / Н.Г. Насонкіна, В.В. Дорофієнко, В.М. Маслюк, С.Є. Антоненко, В.М. Сахновська // Водопостачання та водовідведення. – К. : КНУБА, 2009. – № 2. – С. 2-8.

3.     Демченко В.В. Переваги онтологічного підходу до розподіленого моделювання інженерних та транспортних мереж [Текст]: наук.-техн. зб. // Містобудування та територіальне планування. – К. : КНУБА, 2008. – № 29.
– С. 79-83.

4.     Михайленко В.М. Застосування функціонально-динамічних схем для моделювання інженерної мережі водопостачання міста [Текст]: наук.-техн. зб. / В.М. Михайленко, А.П. Анпілогов, Ю.В. Кошарна // Проблеми водопостачання, водовідведення та гідравліки. – К. : КНУБА, 2007. – № 27 . – С. 8-13.

5.     Полтораченко Н.І. Задача розміщення в умовах невизначеності інформації [Текст]: зб. наук. пр. // Управління розвитком складних систем. – К. : КНУБА, 2013. – № 13. – С. 126-129.

6.     Полтораченко Н.І. Задача параметричної оптимізації та нечіткі множини [Текст]: зб. наук. пр. // Управління розвитком складних систем. – К. : КНУБА, 2010. – № 3. – С. 81-83.

7.     Полтораченко Н.І. «Інтервальна» модель параметричної оптимізації інженерної мережі при довільній цільовій функції [Текст]: зб. наук. пр. / Управління розвитком складних систем. – К. : КНУБА, 2011. – № 7. – С. 118-120.

8.     Полтораченко Н.І. Нечітка багатокритеріальна задача розміщення множини [Текст]: зб. наук. пр. // Управління розвитком складних систем. – К. : КНУБА, 2014. – № 17. – С. 121-124.

9.     Зайченко Ю.П. Дослідження операцій: підручник. – К., 2000. – 688 с.

1.     Atamanchuck, V. V. (2009). Special feature of heat supply systems and their optimization. City planning and territorial planning: 35, 25-33.

2.     Nasonkina, N. G., Dorofijenko, V. V., Masluk, V. M., Antonenko, S. Y., Sakhnovska, V. M. (2009) Municipal water supply monitoring and reformation strategy. Water supply and leading away of water: 2, 2-8.

3.     Demchenko, V. V. (2008). Benefits of ontological approach to dispersed modeling of engineering and transport systems. City planning and territorial planning: 29, 79-83.

4.     Anpilogov, P. I., Mykhailenko, V. M., Anpilogov, A. P. & Kosharna, J. V. (2007). Implementation of functional dynamic schemes of city water supply engineering network modeling. Problems of water supply,       leading away of water and hydraulics: 27, 8-13.

5.     Poltorachenko, N. I. (2013). The problem of location in conditions of informational indetermination. Management of development of difficult systems. Kyiv, Ukraine: 13, 126-129.

6.     Poltorachenko, N. I. (2010). The problem of parameters optimization and fuzzy sets Management of development of difficult systems. Kyiv, Ukraine: 3, 81-83.

7.     Poltorachenko, N. I. (2011). Interval model of parameters optimization for the engineering network with arbitrary target function. Management of development of difficult systems. Kyiv, Ukraine: 7, 118-120.

8.     Poltorachenko, N. I. (2014). Fuzzy multiple-criteria problem of location. Management of development of difficult systems. Kyiv, Ukraine: 17, 121-124.

9.     Zajchenko, Y. P. (2000). Operations research, 688.