СТРУКТУРА ПРОЕКТНОГО УПРАВЛІННЯ ПРОГРАМАМИ АКАДЕМІЧНОЇ МОБІЛЬНОСТІ

Кубявка Л.Б.
Belichenko Marharyta
Kubiavka Liubov
проект; програма; академічна мобільність; структура програми; проектне управління
проект; программа; академическая мобильность; структура программы; проектное управление
project, program, academic mobility, program structure, project management
В роботі розглянуто питання структуризації проектного управління програмами академічної мобільності. Було досліджено проекти програми академічної мобільності. Виділено особливості цих проектів і показано їх вплив на хід і результати виконання. Намічено шляхи побудови систем проектного управління академічною мобільністю, які можуть бути ефективними в умовах України.
В работе рассмотрены вопросы структуризации проектного управления программами академической мобильности. Были исследованы проекты программы академической мобильности. Выделены особенности этих проектов и показано их влияние на ход и результаты выполнения. Намечены пути построения систем проектного управления академической мобильности, которые могут быть эффективными в условиях Украины.
The paper deals with the structuring of project management programs of academic mobility. Projects of academic mobility programs have been investigated. The features of these projects and shows their impact on the progress and results of the implementation. The ways of building systems design academic mobility management, which will be effective in the conditions of Ukraine. It is shown that traditional approaches to solving the problems of academic mobility management applications to integrate the process of setting objectives and planning projects. But due to the complexity of academic mobility programs to solve these problems without decomposing it into components that can effectively manage quite difficult. Therefore, the main idea this paper is that an increase in the efficiency of the university on the basis of a possible application of rational structuring of academic mobility programs.
Управління розвитком складних систем, номер 26, 2016
Управление развитием сложных систем, номер 26, 2016
04 Апрель 2016
ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ
Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ

1. Бушуев С.Д. Современные подходы к развитию методологий управления проектами / С.Д. Бушуев,
    Н.С. Бушуева // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ: вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. – №1. – С. 5-19.
  2. Закон України «Про основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007–2015 роки» від 9 січня 2007 року № 537-V.– http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi.
  3. Бушуева Н. С. Проактивное управление проектами организационного развития в условиях неопределенности / Н. С. Бушуева // Управління проектами та розвиток виробництва. – 2007. – № 2 (22). – С.17 – 27.
  4. Морзе Н.В. Основи інформаційно-комунікаційних технологій. – К.: Видавн. група BHV, 2006. – 352 с.
  5. Жук Ю.О. Системні особливості освітнього середовища як об’єкту інформатизації // Післядипломна освіта
    в Україні. – 2002. – № 2. – С. 35 – 37.

1. Bushuev S.D. Bushueva N.S. Modern approaches to the development of project management methodologies / Project management and development of production: Sat. sciences. etc. – Lugansk: publ EUNU. Dal., 2005. – № 1, 5-19.
  2. Law of Ukraine "On the Fundamentals of Information Society Development in Ukraine for 2007-2015" dated January 9, 2007 № 537-V. – Http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi.
  3. Bushuev N.S. Proaktyvnoeupravlenye projects orhanyzatsyonnohorazvytyya in uslovyyahneopredelennosty / Project management and production development. – 2007. – № 2 (22), 17 – 27.
  4. Morse N.V. Basics of ICT. – Kyiv publishing house group BHV, 2006. – 352 p.
  5. Zhuk Y.A. System features educational environment as object information // Graduate Education in Ukraine. – 2002. – № 2, 35 – 37.